Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Súčasnosť

     Od roku 2000 nastáva „nové obdobie“ jej činnosti. Vedúcou sa stáva Ľubica Nemcová. Pod jej vedením členovia skupiny pokračujú v práci z predchádzajúceho obdobia a pripravujú nové programy a podujatia, ktorými prispievajú k udržiavaniu folklórnych tradícií nielen v obci, ale v celom regióne.
     Vďaka členom skupiny sú v obci dodnes zachovávané viaceré starodávne zvyky. Začiatkom roka organizujú Fašiangovú bursovačku, počas ktorej navštívia všetky domácnosti. Od roku 2000 oživili aj starodávny zvyk Vynášania Murieny. So zachovávaním tradícií ďalej pokračujú pri Sadení Mája a na Jána, kedy pália Jánske ohne. Rok zakončujú vinšovačkami Betlehemcov a pásmom predvianočných a vianočných zvykov.

Fašiangový sprievodVynášanie Murieny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Členovia FSk Chabenec počas fašiangovej bursy          Dievčatá pri Vynášaní Murieny

       
     Okrem zachovávania starodávnych zvykov pripravuje skupina programy, s ktorými vystupuje pre obyvateľov obce Dúbrava. Každoročne pripravujú kultúrny program pri príležitosti Dňa matiek, Osláv SNP, Baníckeho dňa, posedenia so staršími obyvateľmi, zažíhania stromčeka. Vo svojich programoch sa členovia snažia oživiť tradície banícke, pastierske, ale aj tradície spojené s kosením a hrabaním sena, taktiež slávnostné príležitosti ako svadby, krstiny, či starodávnu zábavu pri zôsype. Pri príležitosti Dňa detí pripravujú Cestu rozprávkovým lesom. Pre deti nacvičili aj viaceré divadelné predstavenia, ktoré im venovali ako mikulášsky darček. Boli to napr. rozprávky Mrázik, Snehulienka, Soľ nad zlato.
     FS Chabenec je so svojimi vystúpeniami známa aj mimo obce, kde sa zúčastňujú rozličných folklórnych festivalov a vystúpení. Každoročne vystupujú na Folklórnych slávnostiach v Smižanoch. Na tomto festivale vystúpili napr. s programami Regrúti, Na Barboru, Zôsyp a zábava u Mlynčekov v krčme, a iné. Zúčastnili sa aj na ďalších festivaloch a prehliadkach folklórnych skupín – Folklórne slávnosti v Porube pod Vihorlatom (v roku 2000, 2005, 2006), Folklórny festival vo Východnej (2001), Folklórne slávnosti pod Kráľovou Hoľou v Liptovskej Tepličke (2001), Ekumenický festival vianočných tradícií v Chrenovci-Brusne (2001, 2005), Letokruhy – festival vo Veľkom Borovom (2002), Regionálna prehliadka folklórnych skupín Lúčky (2006, 2008), Krajská prehliadka folklórnych skupín v Dolnom Kubíne (2008), Veruže mi zahraj – regionálna prehliadka folklórnych skupín v Sliačoch (2009).
     Oslavy SNP

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Oslavy SNP                                      Vystúpenie pri príležitosti Dňa obce


    FS Chabenec sa pravidelne zúčastňuje aj na stretnutiach Liptákov, a to na Svetovom stretnutí Liptákov, stretnutí bystrických Liptákov, ale aj na stretnutí Liptákov v Bratislave. 
    So svojim programom vystupuje skupina na rozličných podujatiach najmä v regióne Liptov. K najvýznamnejším patria Stoličné dni a Mikulášsky jarmok v Liptovskom Mikuláši, Liptovské dni Matky v Liptovských Sliačoch, kde bola v roku 2001 vystavovaná mladucha z Dúbravy. Ďalej Remeselnícky jarmok v Partizánskej Ľupči, Dni obce v Paučinej Lehote, a tiež pri rozličných jednorázových podujatiach ako boli napríklad: Oslavy založenia Banskej Bystrice (2005), 160. výročie Žiadostí slovenského národa (2008), Slovenský deň vo Westerne (2008), Poďakovanie za úrodu, Pribylina (2009).
     V rokoch 2002 a 2003 spolupracovala skupina pri príprave baníckeho programu s Dr. Ladislavom Hyžom, riaditeľom Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici a hercom a publicitom Jurajom Sarvašom. Významným je aj rok 2008, kedy FS Chabenec vydáva vlastné CD s názvom V tej Dúbrave.
    Osobitná pozornosť je venovaná práci s deťmi. Folklórna skupina má aj svoju detskú časť. Dievčatá a chlapci si pod vedením dospelých členov nacvičujú vlastné programy, ktorých hlavná myšlienka sa nesie v znamení zachovávania folklórnych tradícií. S týmito programami potom vystupujú na rozličných podujatiach v obci i mimo nej.
     FS Chabenec, okrem toho, že sa podieľa na zachovávaní kultúrnych a folklórnych tradícií v obci, organizuje pre obyvateľov obce aj samostatné kultúrno-spoločenské podujatia ku ktorým patria diskotéky, pre deti spomínaná Cesta rozprávkovým lesom a v minulosti organizovali členovia skupiny aj Banícke dni.
 


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster

Správca obsahu:
Obec Dúbrava,
Obecný úrad,
032 12 Dúbrava 191,
IČO 00315 176

Technický prevádzkovateľ:
WEBYGROUP, s. r. o.
Nižovec 2a,
960 01 Zvolen

webygroup
ÚvodÚvodná stránka