História

Prieskum ľudovej kultúry Liptova
     V jeseni v roku 1978 začali Krajské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a Okresné osvetové stredisko v Liptovskom Mikuláši s prípravou rozsiahleho prieskumu ľudovej kultúry Liptova. Hlavným organizátorom tohto prieskumu bol Ing. Viliam Ján Gruska, CSc. Pohnútkou k tejto akcii mala byť jednak príprava scénického programu pre Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve v roku 1979, jednak oživenie trvalého záujmu o scénické spracovanie hodnôt ľudovej kultúry vo všetkých obciach Liptova, kde sú k tomu čo len najmenšie predpoklady a podmienky. Ďalej tu išlo o vyhľadávanie a zachovanie najhodnotnejších prejavov ľudovej kultúry ako cenného skvostu ľudového umenia Liptova pre budúce generácie.
     Vtedajšie miestne osvetové zariadenie v Dúbrave na túto výzvu reagovalo kladne. Realizátorom prieskumu bol riaditeľ školy a Osvetovej besedy Milan Slačka s jeho manželkou Ruženou Slačkovou. Pohovormi s občanmi, väčšinou v staršom veku, boli zistené prvky ľudovej kultúry i v našej obci hlavne v oblasti spevu, v menšej miere v oblasti hudby.
     Zo spevu to boli piesne pastierske a bačovské – spievané pri pasení stáda a oviec na salaši, piesne z hôr – spievané pri zbieraní lesných plodín, a piesne z lúk (trávnice) – spievané pri sušení sena. Zachovávané boli i starodávne zvyky a obyčaje: Vynášanie „Murieny“ z obce pred Veľkou nocou a jej utopenie vo vode, vynášanie Dedka, Jánske ohne, a mnohé zvyky pred Vianocami.

Začiatky FS Chabenec
     Vďaka zisteniam prieskumu ľudovej kultúry v obci sa našli viacerí obyvatelia, ktorí boli ochotní tieto prvky naďalej v obci zachovávať. Títo obyvatelia vytvorili na konci roku 1978 pod vedením Mikuláša Slačku Folklórnu skupinu spevov a tancov v Dúbrave. Na začiatku mala skupina 25 členov; 16 žien a 9 mužov. Zakladajúcimi členmi skupiny boli: Ružena Slačková, Božena Guráňová, Božena Griešová, Jolana Bubniaková, Mária Bubniaková, Elena Fajtlíková, Jolana Haragová, Emília Hrnčiarová, Anna Matejovie, Božena Nemcová, Elena Ohrablová, Emília Oravcová, Mária Švecová, Emília Šimková, Viera Vyšňanová, Viera Urbanovičová, Ondrej Grieš, Ján Bella, Remig Juriga, Vladimír Lejša, Ján Moravčík, Ján Ohrablo, Stanislav Poliak, Pavol Staroň, Štefan Veselovský.
     Kroje si členovia skupiny zhotovili svojpomocne podľa miestnych zvykov, s finančnou podporou Okresného osvetového strediska v Liptovskom Mikuláši, Miestnej organizácie Československého zväzu žien a Rudných baní v Dúbrave.
     Počas zimy 1978 – 1979 sa schádzali členovia skupiny a nacvičovali piesne, ktoré boli získané počas prieskumu. Prvým nacvičeným programom bolo Vynášanie Murieny, s ktorým vystúpili aj na Folklórnych slávnostiach v Detve v roku 1979. K ďalším programom nacvičeným z piesní získaných počas prieskumu patrili: Ráno a večer na salaši (muži), Zbieranie lesných plodín (ženy) a Kosenie a sušenie sena (muži a ženy spolu).

Činnosť FS Chabenec v rokoch 1979 - 2000
     Od roku 1979 do roku 1990 viedol skupinu Mikuláš Slačka. V tomto období skupina pravidelne pripravovala vystúpenia pre obyvateľov obce pri rozličných príležitostiach a sviatkoch a podieľa sa na zachovávaní tradícií v obci (fašiangová bursovačka, vianočné zvyky). Okrem toho sa každoročne zúčastňovali aj na Okresnej súťaži folklórnych skupín v Liptovských Sliačoch a na ďalších podujatiach, ktoré sa konali mimo obce (rozličné folklórne slávnosti, prehliadky folklórnych skupín, jarmoky).
     V roku 1986 prijali nový názov Folklórna skupina Baník, nakoľko začali vystupovať pod hlavičkou Rudných baní (dovtedy skupina vystupovala pod Osvetovou besedou) a rozšírila sa o ďalších členov – zamestnancov Rudných Baní.
     Medzi rokmi 1990 – 1995 bola činnosť skupiny minimálna. K oživeniu činnosti došlo v roku 1995. Od roku 1995 pripravili jej členovia v priebehu roka viaceré vystúpenia – fašiangovú bursu, program ku Dňu matiek, Deň detí, Jánske spevy, oslavy SNP, banícky deň, úctu k starším, program s vianočnými a predvianočnými zvykmi a silvestrovský program. Tiež sa zúčastňovali podujatí mimo obce. V období od roku 1995 do roku 2000 viedli skupinu Mária Slabejová, Alena Gejdošová a Ružena Slačková.

dnes je: 24.11.2017

meniny má: Emília