30. výročie založenia

V roku 2009 oslávila FSk Chabenec 30. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravili členovia skupiny galaprogram s názvom Od Víanoc do Vianoc, na ktorom im bola udelená cena obce.

Cena obce

Obecné zastupiteľstvo udelilo cenu obce po prvý krát v histórii obce Dúbrava. Folklórnej skupine bola udelená za zachovávanie folklórnych tradícií v obci. Starosta obce ju odovzdal počas slávnostného galaprogramu „Od Vianoc do Vianoc“, ktorý sa konal 26. 12. 2009 a ktorý si členovia skupiny pripravili pri príležitosti okrúhleho výročia.

Cena obce Dúbrava

Od Vianoc do Vianoc – galaprogram ľudových zvykov

V galaprograme Od Vianoc do Vianoc sa FSk Chabenec predstavila s pásmom ľudových zvykov a tradícií zachovávaných počas roka, oživila tiež tradície banícke, pastierske, či tradície pri kosení a hrabaní sena. Vo svojom programe priblížili aj slávnostné príležitosti - svadbu a zábavu pri zôsype.

Program sa začal fašiangovou bursou, po ktorej dievčatá vyniesli Murienu. Ďalej členovia skupiny priblížili svadobné zvyky od príchodu krstnej matere do novotnej rodiny s košeľou pre ženícha až po čepčenie nevesty. Okrem toho predviedli ako sa chodievalo na Jána na salaše, ako sa hrali deti na poliach pri pasení dobytka, kosenie, hrabanie a zvážanie sena, odchod regrútov do vojenskej služby, ale aj zôsyp – zhodnotenie pastierskej služby. V galaprograme boli predstavené aj viaceré banícke zvyky, z ktorých najviac zaujalo prijímanie mladých mužov do baníckeho stavu. Diváci tiež mohli vidieť ako to vyzeralo pri páraní peria. Záver galaprogramu patril vianočným zvykom.

Svoju podporu FSk Chabenec prišli vyjadriť aj zakladajúci členovia z obce, ale aj pani Nadežda Gilányová, ktorá patrila k zakladajúcim členom skupiny a porozprávala o jej vzniku. Galaprogramu sa tiež zúčastnili M. Palastyová, choreografka Folklórneho súboru Váh a M. Palanová, riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska.

Od Vianoc do Vianoc

Sadenie mája